Náš príbeh

"Kirk and Sweeney" bol názov dreveného škuneru, ktorý bol vyhlásený v pašovaní rumu z karibskej oblasti do Spojených štátov počas prvých rokov Veľkej Prohibície v USA. Obvykle tesne predtým, ako vplával do vôd Spojených štátov, škuner Kirk and Sweeney zakotvil na tzv. „Rum Line“ (okraji vôd spadajúcich do jurisdikcie USA) a predával rum menším lodiam, ktoré zastavili po jeho boku.
Menšie lode boli rýchlejšie a ovládateľnejšie ako flotila pobrežnej stráže a pašovali potom rum na breh. Legendárnemu škuneru sa stal osudný rok 1924, kedy bol pobrežnou strážou zajatý s veľkým nákladom karibského rumu, potom premenovaný na „Chase“ a až do neskorých 40. rokov slúžil potrebám US Coast Guard. Dnes je po ňom pomenovaný tento luxusný dominikánsky rum pochádzajúci z renomovanej rodinnej destilérie na ostrove s tradíciou výroby rumu siahajúcou až do 19. storočia.Je vyrábaný z prestížnej „Blackstrap Molasses“ získavanej z vysoko kvalitnej, ručne zberanej cukrovej trstiny.


Celá koncepcia tohto skvostného diela je dotvorená neobyčajne atraktívnymi, ručne balenými fľašami tvaru „onion“ (ktoré v dávných dobách okolo 18. storočia často obsahovali práve rum). Ako pocta ľuďom, ktorí podstupovali v ťažkých 20. a 30. rokoch minulého storočia riziko a zásobovali americké pobrežie kvalitnými rumom, je na nej vyobrazená podobizeň škuneru a na obrysoch starodávne mapy aj jeho trasa z Karibiku na východné pobrežie Spojených štátov.
Všetko dotvára krčok s dominikánskym znakom a takisto elegantný korkový uzáver s pečaťou evokujúcou autentickú námornú mosadz. Pre dokonalú pripomienku oných starých časov je pripojený aj štítok imitujúci pôvodné označovanie zásielok americkou pobrežnou strážou.
„Kirk and Sweeney – a rum well worh pursuing“. Rum, ktorý stojí za to sledovať.