...rum, ktorý stojí za to sledovať.


Kirk and Sweeney 18YO

je luxusný dominikánsky rum, vyrábaný z tej najlepšej, ručne zbieranej čerstvej cukrovej trstiny v malých šaržiach a zrejúcich v dubových sudoch po francúzskom víne minimálne po dobu, ktorá je vyznačená na fľaši, teda celých 18 rokov (nejedná sa teda o typickejšiu metodu Solera).

“Kirk and Sweeney” bol názov dreveného škuneru, ktorý byl vyhlásený v pašovaní rumu z karibskej oblasti do Spojených štátov behom prvých rokov veľkej prohibície v USA. Obvykle tesne predtým, ako vplával do vôd Spojených štátov, škuner Kirk and Sweeney zakotvil na tzv. „Rum Line“ (okraji vôd spadajúcich do jurisdikcie USA) a predával rum menším lodiam, ktoré zastavili po jeho boku. Menšie lode boli rýchlejšie a ovládatelnejšie než flotila pobrežnej stráže a pašovali potom rum na breh. Legendárnemu škuneru sa stal osudný rok 1924, kedy bol zajatý pobrežnou strážou s veľkou nakládkou skvelého karibského rumu, potom premenovaný na „Chase“ a až do neskorých 40.rokov slúžil potrebám US Coast Guard.

TASTING NOTES:


Charakteristický rum kombinujúci plné telo a úžasnú jemnosť vyvážených tónov vanilky, sherry, tropického ovocia atď.

Aróma:
Úžasná škála vôní – okúzľujúca vanilka je sprevádzaná jemnými podtónmi sherry, hrozienok, všetko na pozadí dokreslené stopami praženého trstinového cukru.

Chuť na jazyku:
Na vstupe očaria hlboké vanilkové tóny, nasledované stopami sušeného tropického ovocia, muškátového orieška a škorice. Pri delikátne jemnom zakončení možno zachytiť jemný závan dubu, sherry a hrozienok. Dokonale vybalancovaný charakter rumu, ktorý sa nechal dlho stárnuť.

Ocenenia:
***** „Highest Recommendation“ – F. Paul Pacult’s Spirit Journal 9/2015
The Tasting Panel – 96b./100

Celá koncepcia tohto skvostného diela je dotvorená neobyčajne atraktívnymi, ručne balenými fľašami tvaru „onion“ (ktoré v dávných dobách okolo 18. storočia často obsahovali práve rum). Ako pocta ľuďom, ktorí podstupovali v ťažkých 20. a 30. rokoch minulého storočia riziko a zásobovali americké pobrežie kvalitnými rumom, je na nej vyobrazená podobizeň škuneru a na obrysoch starodávne mapy aj jeho trasa z Karibiku na východné pobrežie Spojených štátov. Všetko dotvára krčok s dominikánskym znakom a takisto elegantný korkový uzáver s pečaťou evokujúcou autentickú námornú mosadz. Pre dokonalú pripomienku oných starých časov je pripojený aj štítok imitujúci pôvodné označovanie zásielok americkou pobrežnou strážou.

„Kirk and Sweeney – a rum well worh pursuing“. Rum, ktorý stojí za to sledovať.

Hlavný distribútor na Slovensku:

bottleshopsk-logo-1621427808 (1)